קולטי שמש וניקוי קולטים

דודי שמש מורכבים משני חלקים עיקריים – קולטי שמש ומיכל המים.

המיכל עשוי פלדה על מנת שיהיה עמיד בפני לחץ מים. צורתו כצורת גליל מוארך והוא מוקף בגליל פח ובין גליל הפח לפלדה ישנו חומר בידוד תרמי.

קולטי השמש הם החלק בדוד המשמשים להמרת אנרגיית השמש לאנרגיית חום המחממת את המים. קולטי השמש עשויים רובם ממתכת בנויים בדרך כלל בצורת מלבן. דופן אחת מהמלבן אינה עשויה ממתכת אלא מזכוכית או פלסטיק שקוף בצבע שחור. מתחת לאותה דופן ישנו צינור מים ארוך ומפותל כך שהוא ממלא את רוב המקום תחת הקולט. הצינור העשוי ממתכת נחושת או ברזל.

כדי להפיק את מירב התועלת מהקולטים יש להתקינם במקום החשוף לשמש ויש להפנותם לכיוון דרום ולמקמם בשיפוע , לדיוק- בזווית של 45 מעלות כשאר המרחק בין הקולטים לשמש אינו עולה על 5 מטרים.

כאשר קרני השמש פוגעות בקולטים צבעם השחור של הקולטים עוזר להם "לבלוע" את קרינת השמש ולהפוך אותה לאנרגיית החום. האנרגיה רובה נשארת כלואה בתוך הקולט ובאותו הזמן המים בצינור מתחממים בעקבות אנרגיית החום הלוהטת שלכודה בקולט.

צינור הברזל המצוי מתחת לקולט מחובר מצידו האחד לתשתית המים הביתית ומצידו השני למיכל המים אשר מצוי לרוב, מעל הקולטים. כאשר המים בצינור חמים מספיק הם עולים למעלה אל דוד ומפנים מקום למים קרים המגיעים מתשתית המים הביתית. על תהליך חימום המים להתנהל במעגל סגור זה על מנת לחמם בהדרגה את כל המים שבמיכל. במקרה וטמפרטורת המים בצינור גבוהה יותר מטמפרטורת המים במיכל ישנה תחלופת מים כך שנוצר מצב שבו המים החמים ביותר נמצאים במיכל.

על מנת שהקולטים יעבדו בצורה הכי טובה יש לוודא כי הקולטים נקיים מאבק, עלים או כל לכלוך המצטבר עליהם . רצוי לשטוף את הקולטים פעם בחודש על מנת להוריד מהם את האבק. יש לבדוק את שמשות הקולטים ולהחליפם במידת הצורך. חשוב לבדוק כי צבעם של הצינורות מתחת לקולטים הוא שחור וללא חלודה.

ישנם מקרים בהם מיכל המים נמצא מתחת לקולטים ומקרה כזה יש ליצור תחלופת מים מאולצת- להכריח את המים להגיע אל המיכל. מקרים כאלה מצויים בדרך כלל במבנים רבי קומות. למיכל המים יש כניסה למים המגיעים מצינור המים של קולטי השמש וכמו כן יש לו פתח יציאה- דרכו המים החמים מגיעים לתשתית המים הביתית.

מערכת קולטי השמש מתעלת את האנרגיה בצורה מעולה אבל לא תמיד אנרגיית השמש מספיקה לחימום המים. למקרה כזה ישנו גיבוי חשמלי – גוף חימום חשמלי. תפקידו לזרז את תהליך חימום המים על ידי שימוש באנרגית החשמל של התשתית הביתית. צורתו כגוף קונוסי והוא מולבש על מיכל המים. השימוש בגוף החימום מועיל כאשר הקולטים אינם יכולים לחמם מספיק את המים, אבל שימוש זה יכול להזיק כאשר לגוף החימום תפקיד גדול בהפיכת המים במיכל לאבנית. האבנית במיכל יכולה לגרום לירידה ביכולת חימום המים ולקצרי חשמל.