טכנאי דוד שמש

לפני הזמנת טכנאי דוד שמש רצוי לבדוק אם אכן האחריות שמגיעה עם הדוד פגה – במקרה ולא יש ליצור קשר עם החברה ממנה נרכש הדוד, להזמין טכנאי מהם ולחסוך את העלות הכרוכה בהזמנת טכנאי פרטי.

יש לוודא כי הטכנאי שהוזמן הוא אכן טכנאי המוסמך לתקן ולטפל בדודי שמש וחשמל על מנת שלא יצא מצב בו טכנאי שאינו מוסמך ובקיא, יתקן את הבעיה באופן שגוי, והיא תחזור על עצמה או יגרום יותר נזק ממה שהיה לפני כן.

מלבד טיפול בבעיה יש לוודא גם כי הטכנאי מנקה את הדוד מהאבנית שהצטברה ואת הקולטי שמש (כאשר מדובר בדוד שמש) ויש לוודא גם כי הטכנאי בודק כי השסתומים ומערכת ההפעלה הדוד תקינה.

תקלות נפוצות בדודי שמש וחשמל ותיקונן

  • כאשר יש מצב של נזילה מהדוד יש לקרוא מיד לטכנאי. הנזילה יכולה להיגרם מפגמים בצנרת ו/או מנזק במיכל הדוד . כמו כן, טיפול בדוד שעדיין מגיעה אליו אספקת חשמל הוא עניין למקצוענים בלבד ואף מסכן חיים. לפני הזמנת טכנאי יש לבדוק את תעודת האחריות של הדוד. אם האחריות עדיין בתוקף יש ליצור קשר עם החברה על מנת שתשלח טכנאי מוסמך לטפל בבעיה ולחסוך עלות בהזמנת טכנאי פרטי.
  • הצטברות של אבנית וחלודה יכולה ליצור בעיות בתפקודו של הדוד . ישנם מסננים המעכבים את היווצרות האבנית אבל לא מונעים אותה. יש לוודא כי מזמינים טכנאי מוסמך מדי שנה על מנת שינקה את הדוד כדי למנות תקלות נשנות וחוזרות עקב אבנית וחלודה.
  • אם הדוד אינו עובד כראוי וידוע כי בעיה זו אינה נובעת מנזילה רצוי לבדוק אם הקולטים עובדים כראוי (אינם מלוכלכים או מכוסים בלכלוך וכו' שמונע את קליטת קרני השמש) . ישנה אפשרות שהבעיה היא בצנרת ולא בקולטים ולכן רצוי להזמין טכנאי מוסמך על מנת שיבצע סקירה כללית וימצא את הבעיה ויטפל בצורה הטובה והמהירה ביותר.
  • התקלה הנפוצה ביותר היא בגוף החימום של הדוד. גוף החימום הינו רגיש ובעל נטייה להישחק מהר מאוד. הנטייה להישחקות נוצרת בדודי חשמל יותר מאשר מדודי שמש מכיוון שדודי השמש אינם מסתמכים אך ורק על גוף החימום אלא על קולטי השמש בזמן שדוד חשמל מסתמך על ורק על גוף החימום. במקרה כזה יש להחליף את הגוף החימום (שוב, רצוי כי טכנאי מוסמך יעשה זאת) . החלפת חימום הוא עניין לא יקר ומהיר מאוד.
  • ישנן פעמים רבות בהם הדוד אינו עובד כלל או גורם לקצר. לפני שקוראים לטכנאי רצוי לבדוק אם אין מדובר בעומס יתר על המערכת החשמלית בבית. יש לכבות את כל המכשירים בבית ולהפעיל אך ורק את הדוד- אם הדוד פועל ולא יוצר קצר סימן שהבעיה היא עומס יתר. אם הדוד גורם לקצר סימן שהבעיה היא במערכת החשמלית של הדוד ויש לקרוא לטכנאי.
בדוד חשמל ושמש ישנה מערכת חשמלית וכמות נכבדת של מים שביחד יוצרים אסון! כל ניסיון לטפל בדודים ללא ידע , ניסיון והסמכה מיוחדת לטיפול בדודים עשויה להסתיים בפציעה ואף במוות.